Career

Czy świat naprawdę potrzebował kolejnego systemu ERP?

PROFESSIONAL TALKS   |   PAŹDZIERNIK 10, 2019   |   6 MIN – ZOBACZ

Stig Hatteland, Prezes holdingu Hatteland, odegrał istotną rolę w procesie, którym jest tworzenie RamBase Cloud ERP. W tej rozmowie, spróbujemy dowiedzieć się jak ta podróż się rozpoczęła i dlaczego Hatteland zdał sobie sprawę, że jest miejsce na światowym rynku na kolejny system ERP. Co sprawia, że właśnie ten system się wyróżnia?

Czy świat naprawdę potrzebował kolejnego systemu ERP?

Odpowiedź zależy od tego, jak na to spojrzysz. Weszliśmy na rynek, kiedy było zaledwie kilka dobrych rozwiązań. Wiele osób mnie pytało: “Po co w ogóle w to inwestować?” Ale my nie próbowaliśmy stać się pospolitym systemem, który został zaprojektowany do użycia w wielu branżach, jak SAP lub Dynamics 365. RamBase to coś innego; To jest rozwiązanie, które jest dopasowane do konkretnych segmentów rynkowych, szczególnych branż, które to zmagają się z powtarzalnymi wyzwaniami, z którymi i my mielismy do czynienia jako holding Hatelland (miedzynarodowa produkcja i dystrybucja hurtowa).

Jest to jedyny powód dla którego RamBase w ogóle istnieje i z tego powodu uważamy, że inni klienci będą czerpać więcej korzyści z RamBase aniżeli z innych pospolitych rozwiązań ERP. RamBase został stworzony wewnątrz, tj. na potrzeby błyskawicznie rosnącej firmy holdingu, która sprostała wyzwaniom rozwojowym, produkcyjnym oraz międzynarodowej ekspansji;” mówi Hatteland. Z naszego doświadczenia, generyczne rozwiązania ERP dostępne na rynku, nie zapewniały przewagi konkurencyjnej, której potrzebowaliśmy jako innowacyjna firma produkcyjna, aby wyprzedzić naszych rywali

Pierwsza wersja RamBase została zaprojektowane przez Ignvara Hognalanda. Hognaland dołączył do Hatteland na początku lat 70., w tamtym czasie był studentem interesującym się tym, jak nowe komponenty elektryczne, które weszły na rynek, mogą zostać użyte, aby pomóc firmom w ich codziennych operacjach. Razem z Jakobem Hattelandem, który zarządzał firmą, Ingvar zaczął eksperymentować nad tym jak rozwiązać problemy firmy za pomocą technologii, które były dostępne w tamtym czasie.

Stig Hatteland CEO in RamBase

Hatteland mówi, że “Pierwsza wersja RamBase została zaprojektowana przez Ingvara Hognalanda. Jedną z pierwszych rzeczy, które zautomatyzowali były przypomnienia o płatnościach ponieważ nie mogli sobie pozwolić, aby zaangazować dedykowaną osobę śledzącą przeterminowane płatności. Na przestrzeni lat 70. oraz 80., kontynuowali tworzenie rozwiązań, które pokrywały różne potrzeby oraz wspierały działania dla Jakob Hatteland Electronics„.” Jakob Hatteland Electronics był dystrybutorem urządzeń elektronicznych. Wraz z rozwojem firmy i z tym jak działania zaczęły stawać się coraz bardziej skomplikowane, stworzyli własny system, który mógł wspierać operacje firmy oraz uporządkować dostępność i przepływ informacji w bardziej wydajny sposób. Było tylko kilka dostępnych systemów ERP do wyboru i nie rozwiązywały one problemów Jakob Hatteland Electronics. Ingvar i Jakob zadali sobie pytanie ” dlaczego więc nie zbudujemy czegoś od początku?”. Pierwsza wersja RamBase została wdrożona w 1992 roku.

System stworzony dla tych, którzy muszą sprostać najwyższym wymaganiom

Hatteland wyjaśnia, w jaki sposób utrzymanie dużej liczby pracowników zawsze stanowi wyzwanie.

W scenariuszu dynamicznego rozwoju firmy, ciągłość prowadzenia interesu i stałe utrzymywanie jakości zależą od tego, czy wszyscy przestrzegają procedur dotyczących powierzonych im zadań. Kiedy ktoś postanawia postępować na własną rękę, z czym spotkał sie pewnie każdy menedżer, zaczynasz tracić kontrolę. Jako system zarządzający, RamBase jest dobry dla firm, które mają klientów wymagających wyższego stopnia kontroli oraz jakości operacji. Rozwijamy się wspólnie, uważnie słuchając wymagań klientów z branży produkcji przemysłowej, dystrybucji, segmentu medycznego, obrony oraz innych” wyjaśnia Hatteland

W RamBase chodzi o kontrolę informacji i jej przepływu, która jest warunkiem transformacji cyfrowej, o której to z kolei dzisiaj wszyscy mówią. W Hatteland, po prostu koncentrujemy się na cyfryzacji od lat 70., a RamBase jest tego rezultatem”.

Hatteland kontynuuje, przedstawiając przykład klienta, który skalował swoją operacje, zachowując przy tym pełną kontrolę.

Jeden z naszych klientów, firma technologiczna budująca roboty, zwiększyła swój zysk z 105 milionów PLN do 504 milonów PLN na przestrzeni zaledwie kilku lat. Z tego jasno wynika, że musieli zwiększyć skalę produkcji kilka razy, aby móc zaspokoić popyt na rynku. Zawsze realizowali swoje dostawy i udawało się im to bez wdrażania nowego systemu ERP. Jest to świetny przykład pokazujący jak Twoja działalność może się rozwinąć w czasie bazując na RamBase. Musisz się tylko upewnić, że budujesz procesy we właściwy sposób oraz wprowadzasz dodatkowe funkcje wraz z rozwojem systemu, w przeciwieństwie do wdrażania nowego oprogramowania”.

RamBase nie jest dla wszystkich

„Poszukujemy klientów i partnerów, którzy są do nas dobrze dobrani i z którymi możemy budować prawdziwą synergię. Dobrze dobrana firma to działająca w obszarze produkcji lub dystrybucji, posiadająca klientów, którzy wiedzą jakiej jakości, dokładności oraz wartości biznesowej oczekują. Mieliśmy slogan, który brzmiał “To co nas wyróżnia, jest naszą zaletą”, co wciąż uważam za fundament naszych wartości. Większość naszej konkurencji jest znacznie bardziej rozpoznawalna i dostarcza bardziej generyczny ERP. Nasza wizja jest oparta o coraz bardziej widoczny trend rynkowy polegający na tym, że firmy szukają właściwych narzędzi dla ich operacji, zamiast czasochłonnego i drogiego dostosowywania oprogramowania, aby pasowało do ich wymagań. Tym samym jesteśmy postrzegani jako znacznie lepszy wybór przez nasz segment docelowy.

Cała branża znajduje się teraz na rozdrożu, ponieważ zmierzamy w kierunku, w którym tradycyjne doradztwo, czasochłonne customizacje systemu ERP nie będą głównym źródłem dochodu dla producentów oprogramowania ERP lub ich resellerów. Większy nacisk będzie kładziony na procesy biznesowe i ich wdrażanie oraz elastyczne opłaty subskrypcyjne za używanie systemów ERP. Oznacza to, że musimy bardziej selektywnie wybierać naszych partnerów, którzy powinni rozumieć w najmniejszych szczegółach biznes naszych klientów, ich potrzeby i cele, a nie tylko jak wdrażać oprogramowanie ERP. Powinniśmy pracować z resellerami, którzy chcą dostarczyć tak dużo korzyści naszym klientom jak to tylko możliwe, a nie kontynuować trend rynkowy fakturowania klienów tyle godzin wdrożenia ERP ile tylko klient wytrzyma”.

Biegniemy w dobrym kierunku

BDO, nasz reseller w Norwegii, jest doskonałym przykładem partnera idealnie do nas pasującego, z którym udało się stworzyć prawdziwie unikalną synergię. RamBase to narzędzie, które pozwala im sprzedawać więcej core’owych usług, takich jak księgowość, audyt, etc. Razem tworzymy ekosystem, który jest bardziej lukratywny dla obu stron, zmniejsza koszty administracyjne oraz najważniejsze dostarczamy wartość biznesową klientowi, która była wczesniej niemożliwa. Strategią BDO jest dostarczyć możliwie najlepszy pakiet usług dla klientów, podczas gdy RamBase skupia się na technologii i ciągłym rozwoju oprogramowania. Nasza sieć partnerów ma obecnie siedziby w Norwegii, Szwecji, Polsce i Wielkiej Brytanii, ale naszą wizją jest dalszy rozwój globalny. Nasi oddani partnerzy odegrają w tym procesie bardzo ważną rolę. Dziękujemy im za zaangażowanie.

Jaką wartość biznesową uzyska menedżer i / lub dyrektor z RamBase?

Jestem członkiem kilku zarządów, więc mam doświadczenie z pierwszej ręki odnośnie różnicy między firmami, które mają dostęp do precyzyjnych informacji wysokiej jakości ad hoc, a tymi, które jego nie mają. Właściwa platforma biznesowa w połączeniu z dobrym zarządzaniem i efektywnym procesem zapewnia, że zarząd może podejmować optymalne i bardziej świadome decyzje, oparte na faktach. Wszyscy grają do wspólnej bramki, dzielą te same informacje, co pozwala im śledzić rzeczywisty efekt podejmowanych decyzji i rozwoju firmy. ” skonkludował Stig Hatteland.